Trailers / 2026 Top Hat Trailers 5 x 10 Utility trailer- #256520
Introducing the 10′ 2026 TOP HAT INDUSTRIES Utility Trailer, model 5×10, an excellent investment brought to you by the trusted and renowned experts at Top Hat Industries. This trailer is designed to meet the demanding needs of transporting heavy loads with ease. Featuring a robust GVWR of 2990 lbs, this utility trailer ensures secure and efficient movement of goods, perfect for construction, landscaping, and residential applications. With a width of 60 inches, it provides ample room for a variety of equipment to ensure you maximize every trip.
Available exclusively at Affordable Trailers in Little River, SC, where we pride ourselves on superior products and unparalleled customer service. Our team is ready to help you secure the right solution tailored to your transportation needs. To explore the features and take advantage of exclusive pricing on this versatile trailer, call us today at (843) 399-8654. Bring the dependable and durable experience of transporting with Top Hat’s decades of industry expertise to your fleet with this critically acclaimed utility trailer.
Affordable Trailers 13
Utility Trailers
Quick Specs
| Location: | Little River, SC |
| Price: | $2,000 |
| Stock Number: | 256520 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 10' 120" x 5' 60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2170 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 820 lbs |
| Payload: | 2170 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 5' 60" |
Additional Information
| VIN: | 4R7BU1012TN256520 |
| Stock Number: | 256520 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Top Hat Trailers |
| Model: | 5x10 |
Find Out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!