Trailers / 2026 Covered Wagon Trailers 8.5 x 20 – #108722
Discover the exceptional versatility and durability of the 20′ 2026 COVERED WAGON TRAILERS Enclosed Trailer. Engineered for excellence, this trailer offers unparalleled storage capacity for transporting all your goods securely, thanks to a robust construction and innovative design that makes it one of the most reliable trailers in the market. With a spacious width of 102 inches and an impressive payload capacity of up to 9,980 lbs, it perfectly caters to a variety of hauling needs, from personal use to small business transport solutions. Comes with .080 POLYCOR siding, 7′ interior height, treadplate flooring (textured diamond plate) 13″ kickplate on the walls, E Track on the walls, knife edge ramp door and spoiler with exterior lights!!!
Located at Affordable Trailers in Little River, SC, this trailer provides unmatched quality and value. As a favored choice for enthusiasts who demand the highest level of service and quality, here at Affordable Trailers, we not only offer a remarkable product but also outstanding customer service support. Get in touch with us today at (843) 399-8654 to learn more about how this gem can fit into your logistics needs, offering both practicality and protection for whatever you need to haul. Feel confident in your investment knowing that your COVERED WAGON TRAILER will deliver time and again.
Affordable Trailers Little River, SC
Enclosed Trailers
Quick Specs
| Location: | Little River, SC |
| Price: | $16,250 |
| Stock Number: | 108722 |
| Trailer Type: | Enclosed Trailers |
| Color: | White |
| Length x Width: | 20' 240" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9980 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4020 lbs |
| Payload: | 9980 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Interior Height: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 53FBE2025TF108722 |
| Stock Number: | 108722 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Covered Wagon Trailers |
| Model: | 8.5x20 |
Find Out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!