Trailers / 2025 8.5×20 CARGO CRAFT ,INC. concession trailer
Discover the robust and reliable 20′ 2025 CARGO CRAFT, INC. concession trailer, a marvel of engineering from one of America’s most trusted trailer manufacturers. Perfectly crafted in Little River, SC, this trailer stands out with a generous width of 102 inches, offering you the massive cargo space you’ve been looking for. This trailer comes with an 8′ vent hood, triple sink with separate handwashing sink, a 3×4 serving window and rubber coin flooring.
With a remarkable payload capacity of 8,620 lbs, this trailer is an ideal choice for businesses and enthusiasts seeking reliability and performance. At Affordable Trailers, we prioritize the details that matter – from the high-strength construction to the easy-access design, everything about the CARGO CRAFT trailer speaks to quality and efficiency. Experience unparalleled support and attain unmatched peace of mind knowing that our facilities and team in Little River, SC are passionate about addressing your transportation needs. Don’t hesitate to get in touch with us at (843) 399-8654 to learn more about how this trailer can elevate your hauling experience!
Affordable Trailers 13
Enclosed Trailers
$28,500
$1,000
Quick Specs
| Location: | Little River, SC |
| Price: | |
| Stock Number: | 50345 |
| Trailer Type: | Enclosed Trailers |
| Color: | white |
| Length x Width: | 20' 240" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 8620 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 5380 lbs |
| Payload: | 8620 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 4D6EB2023SA050345 |
| Stock Number: | 50345 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Cargo Craft |
| Model: | concession |
Find Out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!