Trailers / 2026 Load Rite LR-AS213100 Boat trailer – #2004301
The 20′ 2026 LOAD RITE Boat Trailer model LR-AS213100 offers an exceptional blend of robust construction and cutting-edge design. Expertly crafted to deliver unparalleled support, this trailer boasts a victory in reliable performance and maintenance-friendly features. Trust the 102-inch wide framework to cater to a broader range of boats, ensuring easy maneuverability when transporting your valuable watercrafts. With a remarkable payload capacity of 3100 lbs, boat owners can transport their vessels with peace of mind and unyielding stability.
Located in Little River, SC, Affordable Trailers is your local stop for this high-quality LOAD RITE Trailer, and outstanding customer service. Accommodating different boat sizes and storage needs, the LR-AS213100 model reaffirms our commitment to getting you on water easier and faster—all equipped with the enduring promise of reliability, resilience, and roadworthiness. Call us today at (843) 399-8654 for a consultation or visit our showroom. Our professional staff and fast shipping will ensure a seamless shopping experience, allowing you to hit the waves with confidence and style.
Affordable Trailers 13
Boat Trailers
Quick Specs
| Location: | Little River, SC |
| Price: | $3,899 |
| Stock Number: | 2004301 |
| Trailer Type: | Boat Trailers |
| Length x Width: | 20' 240" x 8' 102" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3700 lbs |
| Payload: | 3100 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3700 lbs |
| GAWR: | 3700 lbs |
| Empty Weight: | 600 lbs |
| Payload: | 3100 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 5A4RU4R17T2004301 |
| Stock Number: | 2004301 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Load Rite |
| Model: | LR-AS213100 |
Find Out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!