Trailers / 2026 Top Hat Trailers 83x 20 Equipment Hauler – #259314
Introducing the 20′ 2026 TOP HAT INDUSTRIES Utility Trailer – a blend of strength and versatility ideal for various transportation needs. With an impressive maximum payload capacity, this trailer assures reliability for both commercial and personal use. Designed to meet the highest standards in safety and performance, you can trust TOP HAT INDUSTRIES for all your hauling needs.
Based in Little River, SC, Affordable Trailers is proud to present this excellent model which combines durability with style. Its robust construction is crafted for dependability, while its modern design appeals to both the practical and aesthetic senses. Contact us at (843) 399-8654 to learn more about how the 20′ Utility Trailer can complement your fleet.
Affordable Trailers 13
Equipment Trailers
Quick Specs
| Location: | Little River, SC |
| Price: | $6,850 |
| Stock Number: | 259314 |
| Trailer Type: | Equipment Trailers |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10830 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3170 lbs |
| Payload: | 10830 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 4R7BU2025TN259314 |
| Stock Number: | 259314 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Top Hat Trailers |
| Model: | 83x20 EH14 |
Find Out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!